Ponieważ nie wszystko da się wyrazić za pomocą słów, Kościół od dawna używa materialnych symboli, służących do przekazania wiary. Wielkanoc to wyjątkowy czas, w którym roi się od symboli. W koszyczku świątecznym, a później na bogato przystrojonym stole powinny znaleźć się tradycyjne pokarmy i potrawy, mające szczególne znaczenie tego uroczystego dnia. Nie przypadkowo trafiają one na wielkanocny stół, każdy z nich bowiem jest ważnym symbolem wiary chrześcijańskiej.
Niezbędnikiem świątecznego śniadania jest jajko. Jak z jajka wykluwa się nowe życie, tak i my przez chrzest i sakrament pojednania duchowo rodzimy się na nowo jako dzieci Boże. Wykluwające się kurczątko jest metaforą człowieka wyrywającego się z ciasnych skorupek grzechu. Jajko jawi się więc jako symbol życia i źródło wszelkiego początku a więc i zmartwychwstania. Zdobienie jaj na Wielkanoc związany był natomiast z symbolem ciągłości świata.
Kolejnym namacalnym symbolem, który obowiązkowo musi być obecny na świątecznym stole jest baranek. Łagodność i niewinność, to pierwsze słowa, które kojarzą się, kiedy myślimy o baranku. Paschalny baranek został złożony w ofierze. Jednak wbrew temu, co narzuca się naszym oczom, nie był on ofiarą losu. Stał się ofiarą miłości.
Woda, którą święcimy pokarmy w Wielką Sobotę jest symbolem łaski Chrystusa, o której mówi się, że jest jak studnia bez dna. Pojawiający się nierzadko w koszyczku kurczaczek jest ściśle związany z symbolem jajka, a jego żółta barwa odwołuje się do motywów solarnych, symbolizuje wieczność, odrodzenie i słońce.
Chyba wszyscy znają tradycję święcenia Palm Wielkanocnych. Palmy czy też miotełki, bo ich nazwy są różne w zależności od regionu, wykonywane są zwykle z wierzby, która jest symbolem odrodzenia i przebudzenia z zimowego letargu. Niegdyś wierzono, że poświęcona palma wetknięta na rogu pola uprawnego chroniła je przed suszą, szkodnikami i gradobiciem. Gałązki palmowe ustawione w oknie chroniły dobytek oraz mieszkańców przed burzą. Magiczne właściwości miały też kotki bazi, które połknięte, miały chronić przed chorobami gardła i układu oddechowego. Smaganie palmą dzieci symbolizował zdrowie i powodzenie.