Polska Wielkanoc niesie ze sobą chyba najpopularniejszą tradycję tego okresu jaką jest malowanie pisanek. Pisanki znane już były w starożytności, w Polsce prawdopodobnie dopiero w XX wieku. Pierwsze pisanki powstawały poprzez malowanie po jajku gorącym woskiem a następnie zanurzanie w barwniku. Znane było także drapanie w skorupkach, za pomocą szpilek, igieł, szydełek, kozików rozmaitych wzroków. Gotowano też jajka w wodzie z dodatkiem cebuli lub ochry, co nadawało skorupce czerwone i brązowe odcienie.
Obecnie jajka zdobi się najczęściej gotowymi naklejkami. Dzieci malują po skorupce pisakami i farbami. Często wraca się także do tradycji i tworzy się z jaj prawdziwe dzieła sztuki. W zależności od regionu, jajka zdobi się dziś w rozmaity sposób, nawiązując do tradycji. Najpiękniejsze powstają na Mazowszu, Mazurach i w górach. Z rąk ludzi, którzy od lat zajmują się zdobieniem jajek wielkanocnych, wychodzą prawdziwe dzieła sztuki. Strojne pisanki znajdą się na świątecznym stole obok wspaniałych, wielkanocnych potraw.
Zdobione jajo to prastary, magiczny symbol. Większość ludów uważa, że ma ono wspólny rytm ze Światem i Wszechświatem z Ziemią, Siłą Życiową. Jajko uważa się za magiczne i oczyszczające. Podejmowano się wielu zabiegów z użyciem jajka, które miały uchronić człowieka przez złem i chorobami. Pisanka może być także symbolem narodzin świata. W Polsce służyła niegdyś także do zabawy! Jedna z nich polegała na uderzaniu jajko o jajko, wygrywał ten który jako pierwszy zbił pisankę przeciwnikowi.
Kiedyś zdobieniem jaj zajmowały się wyłącznie kobiety, dziś malują je wszyscy, bez względu na wiek i płeć, a szczególnie angażują się w to dzieci. Zdobienie przez lata urosło do rangi sztuki. Rok w rok przygotowuje się w różnych regionach Polski wystawy tradycyjnych pisanek.